Waiting for indexing
Suzuki SX4 1.6 DDiS 120Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
120Hp
Modified
145Hp
Difference
25Hp
Torque
Original
320Nm
Modified
370Nm
Difference
50Nm
Mod Power
20%
Mod Torque
15%
Fuel Saving
10%
Suzuki SX4 1.6 DDiS 120Hp
| Brand: | Suzuki |
| Model: | SX4 |
| Generation: | All |
| Engine: | 1.6 DDiS 120Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 120Hp |
| Original torque: | 320Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 145Hp |
| Power difference: | 25Hp |
| Mod torque: | 370Nm |
| Torque difference: | 50Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 20% |
| Mod Torque: | 15% |
Data sheet
| Engine Code: | D16AA |
| Displacement: | 1598 CC |
| Bore & Stroke: | 79,5 X 80,5 mm |
| Compression Ratio: | 16.50 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch ME17.8.XX |