Waiting for indexing
Suzuki Vitara 1.4 140Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
140Hp
Modified
170Hp
Difference
30Hp
Torque
Original
220Nm
Modified
280Nm
Difference
60Nm
Mod Power
21%
Mod Torque
27%
Suzuki Vitara 1.4 140Hp
| Brand: | Suzuki |
| Model: | Vitara |
| Generation: | 2015 - 2017 |
| Engine: | 1.4 140Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 140Hp |
| Original torque: | 220Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 170Hp |
| Power difference: | 30Hp |
| Mod torque: | 280Nm |
| Torque difference: | 60Nm |
| Mod Power: | 21% |
| Mod Torque: | 27% |
Data sheet
| Engine Code: | K14C |
| Displacement: | 1373 CC |
| Bore & Stroke: | 73,0 X 82,0 mm |
| Compression Ratio: | 9.90 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch MED17.9.63 |
| Tools: | Alientech KTAG - Autotuner Bench - Magic Motorsport MAGPRO Bootmode - |