Waiting for indexing
Toyota Alphard 2.4i 170Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
170Hp
Modified
192Hp
Difference
22Hp
Torque
Original
235Nm
Modified
263Nm
Difference
28Nm
Mod Power
12%
Mod Torque
11%
Toyota Alphard 2.4i 170Hp
| Brand: | Toyota |
| Model: | Alphard |
| Generation: | 2008 - 2015 |
| Engine: | 2.4i 170Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 170Hp |
| Original torque: | 235Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 192Hp |
| Power difference: | 22Hp |
| Mod torque: | 263Nm |
| Torque difference: | 28Nm |
| Mod Power: | 12% |
| Mod Torque: | 11% |
Data sheet
| Engine Code: | 2AZ-FE |
| Displacement: | 2362 CC |
| Bore & Stroke: | 88,5 X 96,0 mm |
| Compression Ratio: | 9.60 : 1 |
| Tools: | PCM-Flash- |