Waiting for indexing
Toyota Auris 1.6 D4-D 112Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
112Hp
Modified
150Hp
Difference
38Hp
Torque
Original
270Nm
Modified
320Nm
Difference
50Nm
Mod Power
33%
Mod Torque
18%
Fuel Saving
10%
Toyota Auris 1.6 D4-D 112Hp
| Brand: | Toyota |
| Model: | Auris |
| Generation: | 2012 - 2015 |
| Engine: | 1.6 D4-D 112Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 112Hp |
| Original torque: | 270Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 150Hp |
| Power difference: | 38Hp |
| Mod torque: | 320Nm |
| Torque difference: | 50Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 33% |
| Mod Torque: | 18% |
Data sheet
| Engine Code: | N47C16A |
| Displacement: | 1598 CC |
| Bore & Stroke: | 78,0 X 83,6 mm |
| Compression Ratio: | 16.50 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch EDC17C73 |