Waiting for indexing
Toyota Avensis 2.2 D-4D 150Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
150Hp
Modified
190Hp
Difference
40Hp
Torque
Original
310Nm
Modified
440Nm
Difference
130Nm
Mod Power
26%
Mod Torque
41%
Fuel Saving
10%
Toyota Avensis 2.2 D-4D 150Hp
| Brand: | Toyota |
| Model: | Avensis |
| Generation: | 2003 - 2009 |
| Engine: | 2.2 D-4D 150Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 150Hp |
| Original torque: | 310Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 190Hp |
| Power difference: | 40Hp |
| Mod torque: | 440Nm |
| Torque difference: | 130Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 26% |
| Mod Torque: | 41% |
Data sheet
| Engine Code: | 2AD-FHV |
| Displacement: | 2231 CC |
| Bore & Stroke: | 86,0 X 96,0 mm |
| Compression Ratio: | 16.80 : 1 |
| Ecu Model: | Denso 175822-762 (K-Line) |
| Tools: | Alientech Kess - Alientech KTAG - Eprom programmer- FGtech- Magic Motorsport MAGPRO OBD - |