Waiting for indexing
Toyota Corolla 2.2 D-4D dcat 177Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
177Hp
Modified
190Hp
Difference
13Hp
Torque
Original
400Nm
Modified
440Nm
Difference
40Nm
Mod Power
7%
Mod Torque
10%
Fuel Saving
10%
Toyota Corolla 2.2 D-4D dcat 177Hp
| Brand: | Toyota |
| Model: | Corolla |
| Generation: | 2002 - 2007 |
| Engine: | 2.2 D-4D dcat 177Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 177Hp |
| Original torque: | 400Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 190Hp |
| Power difference: | 13Hp |
| Mod torque: | 440Nm |
| Torque difference: | 40Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 7% |
| Mod Torque: | 10% |
Data sheet
| Engine Code: | 2AD-FHV |
| Displacement: | 2231 CC |
| Bore & Stroke: | 86,0 X 96,0 mm |
| Compression Ratio: | 15.70 : 1 |
| Ecu Model: | Denso 175822-762 |
| Tools: | Alientech Kess - Alientech KTAG - Autotuner OBD - Magic Motorsport MAGPRO OBD - |