Waiting for indexing
Toyota Fortuner 2.4d 150Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
150Hp
Modified
185Hp
Difference
35Hp
Torque
Original
400Nm
Modified
460Nm
Difference
60Nm
Mod Power
23%
Mod Torque
15%
Fuel Saving
10%
Toyota Fortuner 2.4d 150Hp
| Brand: | Toyota |
| Model: | Fortuner |
| Generation: | 2015 -> |
| Engine: | 2.4d 150Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 150Hp |
| Original torque: | 400Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 185Hp |
| Power difference: | 35Hp |
| Mod torque: | 460Nm |
| Torque difference: | 60Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 23% |
| Mod Torque: | 15% |
Data sheet
| Engine Code: | 2GDFTV |
| Displacement: | 2393 CC |
| Bore & Stroke: | 92,0 X 90,0 mm |
| Compression Ratio: | 15.60 : 1 |
| Ecu Model: | Denso NEC76F00xx |
| Tools: | Bitbox- |