Waiting for indexing
Toyota Hiace 2.5 D-4D 88Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
88Hp
Modified
105Hp
Difference
17Hp
Torque
Original
192Nm
Modified
250Nm
Difference
58Nm
Mod Power
19%
Mod Torque
30%
Fuel Saving
10%
Toyota Hiace 2.5 D-4D 88Hp
| Brand: | Toyota |
| Model: | Hiace |
| Generation: | All |
| Engine: | 2.5 D-4D 88Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 88Hp |
| Original torque: | 192Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 105Hp |
| Power difference: | 17Hp |
| Mod torque: | 250Nm |
| Torque difference: | 58Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 19% |
| Mod Torque: | 30% |
Data sheet
| Engine Code: | 2KD |
| Displacement: | 2494 CC |
| Bore & Stroke: | 92,0 X 93,8 mm |
| Compression Ratio: | 18.50 : 1 |
| Ecu Model: | Denso 175822-887 |
| Tools: | Alientech Kess - Alientech KTAG - |
| Protocols: | Obd - Bootmode - |