Waiting for indexing
Toyota Highlander 2.7i 188Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
188Hp
Modified
205Hp
Difference
17Hp
Torque
Original
225Nm
Modified
248Nm
Difference
23Nm
Mod Power
9%
Mod Torque
10%
Toyota Highlander 2.7i 188Hp
| Brand: | Toyota |
| Model: | Highlander |
| Generation: | 2017 -> |
| Engine: | 2.7i 188Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 188Hp |
| Original torque: | 225Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 205Hp |
| Power difference: | 17Hp |
| Mod torque: | 248Nm |
| Torque difference: | 23Nm |
| Mod Power: | 9% |
| Mod Torque: | 10% |
Data sheet
| Engine Code: | 1AR-FE I4 |
| Displacement: | 2672 CC |
| Bore & Stroke: | 90,0 X 105,0 mm |
| Compression Ratio: | 10.00 : 1 |