Waiting for indexing
Toyota IQ 1.3 VVT-I 98Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
98Hp
Modified
105Hp
Difference
7Hp
Torque
Original
125Nm
Modified
135Nm
Difference
10Nm
Mod Power
7%
Mod Torque
8%
Toyota IQ 1.3 VVT-I 98Hp
| Brand: | Toyota |
| Model: | IQ |
| Generation: | 2009 -> |
| Engine: | 1.3 VVT-I 98Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 98Hp |
| Original torque: | 125Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 105Hp |
| Power difference: | 7Hp |
| Mod torque: | 135Nm |
| Torque difference: | 10Nm |
| Mod Power: | 7% |
| Mod Torque: | 8% |
Data sheet
| Engine Code: | 1NR-FE |
| Displacement: | 1329 CC |
| Bore & Stroke: | 72,5 X 80,5 mm |
| Compression Ratio: | 11.50 : 1 |
| Ecu Model: | Denso 275036-5280 (CAN) |