Waiting for indexing
Toyota Quantum 3.0 D-4D 170Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
170Hp
Modified
210Hp
Difference
40Hp
Torque
Original
360Nm
Modified
480Nm
Difference
120Nm
Mod Power
23%
Mod Torque
33%
Fuel Saving
10%
Toyota Quantum 3.0 D-4D 170Hp
| Brand: | Toyota |
| Model: | Quantum |
| Generation: | All |
| Engine: | 3.0 D-4D 170Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 170Hp |
| Original torque: | 360Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 210Hp |
| Power difference: | 40Hp |
| Mod torque: | 480Nm |
| Torque difference: | 120Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 23% |
| Mod Torque: | 33% |
Data sheet
| Engine Code: | 1KD-FTV |
| Displacement: | 2982 CC |
| Bore & Stroke: | 96,0 X 103,0 mm |
| Compression Ratio: | 17.90 : 1 |