Waiting for indexing
Toyota Rav4 2.0 D-4D 124Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
124Hp
Modified
150Hp
Difference
26Hp
Torque
Original
310Nm
Modified
360Nm
Difference
50Nm
Mod Power
20%
Mod Torque
16%
Fuel Saving
10%
Toyota Rav4 2.0 D-4D 124Hp
| Brand: | Toyota |
| Model: | Rav4 |
| Generation: | 2013 - 2015 |
| Engine: | 2.0 D-4D 124Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 124Hp |
| Original torque: | 310Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 150Hp |
| Power difference: | 26Hp |
| Mod torque: | 360Nm |
| Torque difference: | 50Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 20% |
| Mod Torque: | 16% |
Data sheet
| Engine Code: | 1AD-FTV |
| Displacement: | 1998 CC |
| Bore & Stroke: | 86,0 X 86,0 mm |
| Compression Ratio: | 15.80 : 1 |
| Ecu Model: | Denso 275922-022 / Denso 275922-500 |
| Tools: | Alientech Kess - Alientech KTAG - Magic Motorsport MAGPRO OBD - |