Waiting for indexing
Vauxhall Zafira 1.9 CDTi 150Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
150Hp
Modified
190Hp
Difference
40Hp
Torque
Original
320Nm
Modified
400Nm
Difference
80Nm
Mod Power
26%
Mod Torque
25%
Fuel Saving
10%
Vauxhall Zafira 1.9 CDTi 150Hp
| Brand: | Vauxhall |
| Model: | Zafira |
| Generation: | (B) - 2005 - 2011 |
| Engine: | 1.9 CDTi 150Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 150Hp |
| Original torque: | 320Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 190Hp |
| Power difference: | 40Hp |
| Mod torque: | 400Nm |
| Torque difference: | 80Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 26% |
| Mod Torque: | 25% |
Data sheet
| Engine Code: | Z19DTH |
| Displacement: | 1910 CC |
| Bore & Stroke: | 82,0 X 90,4 mm |
| Compression Ratio: | 18.00 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch EDC16C39 / Bosch EDC16C9 |