Waiting for indexing
Vauxhall Zafira 1.6 Turbo 200Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
200Hp
Modified
230Hp
Difference
30Hp
Torque
Original
280Nm
Modified
340Nm
Difference
60Nm
Mod Power
15%
Mod Torque
21%
Fuel Saving
10%
Vauxhall Zafira 1.6 Turbo 200Hp
| Brand: | Vauxhall |
| Model: | Zafira |
| Generation: | (C) - 2011 - 2016 |
| Engine: | 1.6 Turbo 200Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 200Hp |
| Original torque: | 280Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 230Hp |
| Power difference: | 30Hp |
| Mod torque: | 340Nm |
| Torque difference: | 60Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 15% |
| Mod Torque: | 21% |
Data sheet
| Engine Code: | A16XNT |
| Displacement: | 1598 CC |
| Bore & Stroke: | 79,0 X 81,5 mm |
| Compression Ratio: | 10.50 : 1 |
| Ecu Model: | Delco E39 |