Waiting for indexing
Volkswagen Amarok 3.0 V6 TDI 163Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
163Hp
Modified
320Hp
Difference
157Hp
Torque
Original
500Nm
Modified
680Nm
Difference
180Nm
Mod Power
96%
Mod Torque
36%
Fuel Saving
10%
Volkswagen Amarok 3.0 V6 TDI 163Hp
| Brand: | Volkswagen |
| Model: | Amarok |
| Generation: | 2016 -> |
| Engine: | 3.0 V6 TDI 163Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 163Hp |
| Original torque: | 500Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 320Hp |
| Power difference: | 157Hp |
| Mod torque: | 680Nm |
| Torque difference: | 180Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 96% |
| Mod Torque: | 36% |
Data sheet
| Engine Code: | DDXA |
| Displacement: | 2970 CC |
| Bore & Stroke: | 83,0 X 91,4 mm |
| Ecu Model: | Bosch EDC17CP54 |
| Tools: | Alientech Kess - Dimsport Genius- Magic Motorsport MAGPRO OBD - |