Waiting for indexing
Volkswagen Arteon 2.0 TDI 150Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
150Hp
Modified
195Hp
Difference
45Hp
Torque
Original
320Nm
Modified
430Nm
Difference
110Nm
Mod Power
30%
Mod Torque
34%
Fuel Saving
10%
Volkswagen Arteon 2.0 TDI 150Hp
| Brand: | Volkswagen |
| Model: | Arteon |
| Generation: | 2017 -> |
| Engine: | 2.0 TDI 150Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 150Hp |
| Original torque: | 320Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 195Hp |
| Power difference: | 45Hp |
| Mod torque: | 430Nm |
| Torque difference: | 110Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 30% |
| Mod Torque: | 34% |
Data sheet
| Engine Code: | DFGA |
| Displacement: | 1968 CC |
| Bore & Stroke: | 81,0 X 95,5 mm |
| Compression Ratio: | 16.20 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch EDC17C74 |
| Tools: | Autotuner OBD - CMD CMD Bench - CMD OBD - Magic Motorsport MAGPRO OBD - |