Waiting for indexing
Volkswagen Arteon 2.0 TSI 280Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
280Hp
Modified
365Hp
Difference
85Hp
Torque
Original
350Nm
Modified
470Nm
Difference
120Nm
Mod Power
30%
Mod Torque
34%
Volkswagen Arteon 2.0 TSI 280Hp
| Brand: | Volkswagen |
| Model: | Arteon |
| Generation: | 2017 -> |
| Engine: | 2.0 TSI 280Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 280Hp |
| Original torque: | 350Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 365Hp |
| Power difference: | 85Hp |
| Mod torque: | 470Nm |
| Torque difference: | 120Nm |
| Mod Power: | 30% |
| Mod Torque: | 34% |
Data sheet
| Engine Code: | DJHC |
| Displacement: | 1984 CC |
| Bore & Stroke: | 82,5 X 92,8 mm |
| Compression Ratio: | 9.60 : 1 |
| Ecu Model: | Siemens/Continental Simos 18 |
| Tools: | CMD OBD - Magic Motorsport MAGPRO OBD - |