Waiting for indexing
Volkswagen Bora 1.6i 16v 105Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
105Hp
Modified
115Hp
Difference
10Hp
Torque
Original
148Nm
Modified
160Nm
Difference
12Nm
Mod Power
9%
Mod Torque
8%
Volkswagen Bora 1.6i 16v 105Hp
| Brand: | Volkswagen |
| Model: | Bora |
| Generation: | 1998 - 2005 |
| Engine: | 1.6i 16v 105Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 105Hp |
| Original torque: | 148Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 115Hp |
| Power difference: | 10Hp |
| Mod torque: | 160Nm |
| Torque difference: | 12Nm |
| Mod Power: | 9% |
| Mod Torque: | 8% |
Data sheet
| Engine Code: | BCB |
| Displacement: | 1598 CC |
| Bore & Stroke: | 76,5 X 86,9 mm |
| Compression Ratio: | 11.50 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch ME7.5.10 |
| Tools: | Alientech Kess - Eprom programmer- |