Waiting for indexing
Volkswagen Bora 1.9 TDI 115Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
115Hp
Modified
143Hp
Difference
28Hp
Torque
Original
285Nm
Modified
360Nm
Difference
75Nm
Mod Power
24%
Mod Torque
26%
Fuel Saving
10%
Volkswagen Bora 1.9 TDI 115Hp
| Brand: | Volkswagen |
| Model: | Bora |
| Generation: | 1998 - 2005 |
| Engine: | 1.9 TDI 115Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 115Hp |
| Original torque: | 285Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 143Hp |
| Power difference: | 28Hp |
| Mod torque: | 360Nm |
| Torque difference: | 75Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 24% |
| Mod Torque: | 26% |
Data sheet
| Engine Code: | AJM |
| Displacement: | 1896 CC |
| Bore & Stroke: | 79,5 X 95,5 mm |
| Compression Ratio: | 18.00 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch EDC15P+ |
| Tools: | Alientech Kess - CMD OBD - FGtech- MPPS- |
| Protocols: | Obd |