Waiting for indexing
Volkswagen Bora 2.3 V5 150Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
150Hp
Modified
165Hp
Difference
15Hp
Torque
Original
205Nm
Modified
225Nm
Difference
20Nm
Mod Power
10%
Mod Torque
9%
Volkswagen Bora 2.3 V5 150Hp
| Brand: | Volkswagen |
| Model: | Bora |
| Generation: | 1998 - 2005 |
| Engine: | 2.3 V5 150Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 150Hp |
| Original torque: | 205Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 165Hp |
| Power difference: | 15Hp |
| Mod torque: | 225Nm |
| Torque difference: | 20Nm |
| Mod Power: | 10% |
| Mod Torque: | 9% |
Data sheet
| Engine Code: | AGZ |
| Displacement: | 2324 CC |
| Bore & Stroke: | 81,0 X 90,2 mm |
| Compression Ratio: | 10.10 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch M3.8.3 |
| Tools: | Dimsport Genius- |