Waiting for indexing
Volkswagen Caddy 1.9 TDI 90Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
90Hp
Modified
115Hp
Difference
25Hp
Torque
Original
200Nm
Modified
250Nm
Difference
50Nm
Mod Power
27%
Mod Torque
25%
Fuel Saving
10%
Volkswagen Caddy 1.9 TDI 90Hp
| Brand: | Volkswagen |
| Model: | Caddy |
| Generation: | Mk3 - 2004 - 2010 |
| Engine: | 1.9 TDI 90Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 90Hp |
| Original torque: | 200Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 115Hp |
| Power difference: | 25Hp |
| Mod torque: | 250Nm |
| Torque difference: | 50Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 27% |
| Mod Torque: | 25% |
Data sheet
| Engine Code: | ALH |
| Displacement: | 1896 CC |
| Bore & Stroke: | 79,5 X 95,5 mm |
| Compression Ratio: | 19.00 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch EDC16U31 |
| Tools: | Alientech Kess - CMD BDM - CMD OBD - Magic Motorsport MAGPRO OBD - MPPS- |
| Protocols: | Obd |