Waiting for indexing
Volkswagen Caddy 1.6 TDI CR 102Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
102Hp
Modified
145Hp
Difference
43Hp
Torque
Original
250Nm
Modified
320Nm
Difference
70Nm
Mod Power
42%
Mod Torque
28%
Fuel Saving
10%
Volkswagen Caddy 1.6 TDI CR 102Hp
| Brand: | Volkswagen |
| Model: | Caddy |
| Generation: | Mk4 - 2010 - 2015 |
| Engine: | 1.6 TDI CR 102Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 102Hp |
| Original torque: | 250Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 145Hp |
| Power difference: | 43Hp |
| Mod torque: | 320Nm |
| Torque difference: | 70Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 42% |
| Mod Torque: | 28% |
Data sheet
| Engine Code: | CAYD |
| Displacement: | 1598 CC |
| Bore & Stroke: | 79,5 X 80,5 mm |
| Compression Ratio: | 16.50 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch EDC17C64 / Siemens/Continental PCR 2.1 |
| Tools: | Alientech Kess - Alientech KTAG - Autotuner OBD - CMD BDM - CMD CMD Bench - CMD OBD - CMD Tricore Boottool - Dimsport Genius- FGtech- Galetto- Magic Motorsport MAGPRO OBD - MPPS- |