Waiting for indexing
Volkswagen Caddy 1.6 TDI CR 75Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
75Hp
Modified
135Hp
Difference
60Hp
Torque
Original
225Nm
Modified
310Nm
Difference
85Nm
Mod Power
80%
Mod Torque
37%
Fuel Saving
10%
Volkswagen Caddy 1.6 TDI CR 75Hp
| Brand: | Volkswagen |
| Model: | Caddy |
| Generation: | Mk5 - 2015 - 2016 |
| Engine: | 1.6 TDI CR 75Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 75Hp |
| Original torque: | 225Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 135Hp |
| Power difference: | 60Hp |
| Mod torque: | 310Nm |
| Torque difference: | 85Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 80% |
| Mod Torque: | 37% |
Data sheet
| Engine Code: | CAYE |
| Displacement: | 1598 CC |
| Bore & Stroke: | 79,5 X 80,5 mm |
| Compression Ratio: | 16.50 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch EDC17C64 |
| Tools: | Alientech Kess - Alientech KTAG - Autotuner OBD - CMD OBD - Dimsport Genius- Magic Motorsport MAGPRO OBD - |