Waiting for indexing
Citroen Jumper 2.8 HDi 128hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
128Hp
Modified
160Hp
Difference
32Hp
Torque
Original
300Nm
Modified
380Nm
Difference
80Nm
Mod Power
25%
Mod Torque
26%
Fuel Saving
10%
Citroen Jumper 2.8 HDi 128hp
| Brand: | Citroen |
| Model: | Jumper |
| Generation: | 2006 - 2012 |
| Engine: | 2.8 HDi 128Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 128Hp |
| Original torque: | 300Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 160Hp |
| Power difference: | 32Hp |
| Mod torque: | 380Nm |
| Torque difference: | 80Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 25% |
| Mod Torque: | 26% |
Data sheet
| Engine Code: | SOFIM 2800 TD |
| Ecu Model: | Bosch EDC15C7 |
| Tools: | Alientech Kess - Alientech KTAG - CMD OBD - Dimsport New Trasdata- Magic Motorsport MAGPRO OBD - |
| Protocols: | Obd |