Waiting for indexing
Opel Cascada 2.0 CDTi 165Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
165Hp
Modified
205Hp
Difference
40Hp
Torque
Original
350Nm
Modified
430Nm
Difference
80Nm
Mod Power
24%
Mod Torque
22%
Fuel Saving
10%
Opel Cascada 2.0 CDTi 165Hp
| Brand: | Opel |
| Model: | Cascada |
| Generation: | 2013 -> |
| Engine: | 2.0 CDTi 165Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 165Hp |
| Original torque: | 350Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 205Hp |
| Power difference: | 40Hp |
| Mod torque: | 430Nm |
| Torque difference: | 80Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 24% |
| Mod Torque: | 22% |
Data sheet
| Engine Code: | A20DTH |
| Displacement: | 1956 CC |
| Bore & Stroke: | 83,0 X 90,4 mm |
| Compression Ratio: | 16.50 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch EDC17C59 |
| Tools: | Alientech KTAG - Autotuner Bench - |