Waiting for indexing
Mitsubishi Outlander 2.2 DiD 177Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
177Hp
Modified
210Hp
Difference
33Hp
Torque
Original
380Nm
Modified
460Nm
Difference
80Nm
Mod Power
18%
Mod Torque
21%
Fuel Saving
10%
Mitsubishi Outlander 2.2 DiD 177Hp
| Brand: | Mitsubishi |
| Model: | Outlander |
| Generation: | 2007 - 2012 |
| Engine: | 2.2 DiD 177Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 177Hp |
| Original torque: | 380Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 210Hp |
| Power difference: | 33Hp |
| Mod torque: | 460Nm |
| Torque difference: | 80Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 18% |
| Mod Torque: | 21% |
Data sheet
| Engine Code: | DW12 |
| Displacement: | 2179 CC |
| Bore & Stroke: | 85,0 X 96,0 mm |
| Compression Ratio: | 16.60 : 1 |
| Ecu Model: | Denso RA6 |
| Tools: | Alientech Kess - Alientech KTAG - Dimsport Genius- Magic Motorsport MAGPRO OBD - Piasini- |