Waiting for indexing
Mitsubishi Outlander 2.2 DiD 156Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
156Hp
Modified
186Hp
Difference
30Hp
Torque
Original
380Nm
Modified
450Nm
Difference
70Nm
Mod Power
19%
Mod Torque
18%
Fuel Saving
10%
Mitsubishi Outlander 2.2 DiD 156Hp
| Brand: | Mitsubishi |
| Model: | Outlander |
| Generation: | 2007 - 2012 |
| Engine: | 2.2 DiD 156Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 156Hp |
| Original torque: | 380Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 186Hp |
| Power difference: | 30Hp |
| Mod torque: | 450Nm |
| Torque difference: | 70Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 19% |
| Mod Torque: | 18% |
Data sheet
| Engine Code: | DW12 |
| Displacement: | 2179 CC |
| Bore & Stroke: | 85,0 X 96,0 mm |
| Compression Ratio: | 17.30 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch EDC16CP39 |
| Tools: | Alientech Kess - Alientech KTAG - CMD OBD - Dimsport Genius- FGtech- Galetto- Magic Motorsport MAGPRO OBD - |
| Protocols: | Obd |