Waiting for indexing
Mitsubishi Lancer EVO 2.0 Turbo - 295Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
295Hp
Modified
330Hp
Difference
35Hp
Torque
Original
366Nm
Modified
430Nm
Difference
64Nm
Mod Power
11%
Mod Torque
17%
Mitsubishi Lancer EVO 2.0 Turbo - 295Hp
| Brand: | Mitsubishi |
| Model: | Lancer EVO |
| Generation: | IX |
| Engine: | 2.0 Turbo - 295Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 295Hp |
| Original torque: | 366Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 330Hp |
| Power difference: | 35Hp |
| Mod torque: | 430Nm |
| Torque difference: | 64Nm |
| Mod Power: | 11% |
| Mod Torque: | 17% |
Data sheet
| Engine Code: | 4G63 |
| Displacement: | 1998 CC |
| Bore & Stroke: | 86,0 X 86,0 mm |
| Compression Ratio: | 9.00 : 1 |
| Ecu Model: | Mitsubishi E6T469xx |
| Tools: | Alientech Kess - |
| Protocols: | Obd - |