Waiting for indexing
Mitsubishi Lancer EVO 2.0 Turbo - 280Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
280Hp
Modified
320Hp
Difference
40Hp
Torque
Original
355Nm
Modified
420Nm
Difference
65Nm
Mod Power
14%
Mod Torque
18%
Mitsubishi Lancer EVO 2.0 Turbo - 280Hp
| Brand: | Mitsubishi |
| Model: | Lancer EVO |
| Generation: | IX |
| Engine: | 2.0 Turbo - 280Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 280Hp |
| Original torque: | 355Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 320Hp |
| Power difference: | 40Hp |
| Mod torque: | 420Nm |
| Torque difference: | 65Nm |
| Mod Power: | 14% |
| Mod Torque: | 18% |
Data sheet
| Engine Code: | 4G63 |
| Displacement: | 1997 CC |
| Bore & Stroke: | 85,0 X 88,0 mm |
| Compression Ratio: | 8.80 : 1 |
| Ecu Model: | Mitsubishi E6T469xx |
| Tools: | Alientech Kess - Alientech KTAG - Dimsport New Trasdata- |