Waiting for indexing
Mercedes-Benz S 400d (3.0D) 330Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
330Hp
Modified
380Hp
Difference
50Hp
Torque
Original
700Nm
Modified
820Nm
Difference
120Nm
RPM
Power
Torque
Mod Power
15%
Mod Torque
17%
Fuel Saving
5%
Mercedes-Benz S 400d (3.0D) 330Hp
| Brand: | Mercedes-Benz |
| Model: | S |
| Generation: | W223 - 2020 -> |
| Engine: | 400d 330Hp |
| Fuel: | Diesel |
| Original power: | 330Hp |
| Original torque: | 700Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 380Hp |
| Power difference: | 50Hp |
| Mod torque: | 820Nm |
| Torque difference: | 120Nm |
| Fuel Saving: | 5 |
| Mod Power: | 15% |
| Mod Torque: | 17% |
Data sheet
| Engine Code: | OM656 |
| Displacement: | 2925 CC |
| Bore & Stroke: | 82.0 X 92.4 mm |
| Compression Ratio: | 15.5 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch MD1CP001 |
| Tools: | Alientech Kess - Alientech KTAG - Autotuner Bench - Autotuner OBD - CMD OBD - CMD Tricore Boottool - Dimsport New Trasdata- Magic Motorsport Bench / Flex - Magic Motorsport MAGPRO Bootmode - Magic Motorsport MAGPRO OBD - |
| Protocols: | Obd, Bench |