Waiting for indexing
Mercedes-Benz S 63 AMG - 612Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
612Hp
Modified
690Hp
Difference
78Hp
Torque
Original
900Nm
Modified
950Nm
Difference
50Nm
Mod Power
12%
Mod Torque
5%
Mercedes-Benz S 63 AMG - 612Hp
| Brand: | Mercedes-Benz |
| Model: | S |
| Generation: | W222 - 2017 ->2019 |
| Engine: | 63 AMG - 612Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 612Hp |
| Original torque: | 900Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 690Hp |
| Power difference: | 78Hp |
| Mod torque: | 950Nm |
| Torque difference: | 50Nm |
| Mod Power: | 12% |
| Mod Torque: | 5% |
Data sheet
| Engine Code: | M177.980 |
| Displacement: | 3982 CC |
| Compression Ratio: | 8.60 : 1 |
| Tools: | Autotuner OBD - CMD OBD - |
| Protocols: | Obd |