Waiting for indexing
Mercedes-Benz S 560 - 469Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
469Hp
Modified
510Hp
Difference
41Hp
Torque
Original
700Nm
Modified
820Nm
Difference
120Nm
Mod Power
8%
Mod Torque
17%
Mercedes-Benz S 560 - 469Hp
| Brand: | Mercedes-Benz |
| Model: | S |
| Generation: | W222 - 2017 ->2019 |
| Engine: | 560 - 469Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 469Hp |
| Original torque: | 700Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 510Hp |
| Power difference: | 41Hp |
| Mod torque: | 820Nm |
| Torque difference: | 120Nm |
| Mod Power: | 8% |
| Mod Torque: | 17% |
Data sheet
| Engine Code: | M176.980 |
| Displacement: | 3982 CC |
| Bore & Stroke: | 83,0 X 92,0 mm |
| Compression Ratio: | 10.50 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch MED17.7.5 |
| Tools: | Alientech Kess - Autotuner OBD - CMD OBD - Dimsport New Trasdata- Magic Motorsport Bench / Flex - Magic Motorsport MAGPRO OBD - |
| Protocols: | Obd |