Waiting for indexing
Mercedes-Benz S 450 - 367Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
367Hp
Modified
470Hp
Difference
103Hp
Torque
Original
500Nm
Modified
650Nm
Difference
150Nm
Mod Power
28%
Mod Torque
30%
Fuel Saving
10%
Mercedes-Benz S 450 - 367Hp
| Brand: | Mercedes-Benz |
| Model: | S |
| Generation: | W222 - 2017 ->2019 |
| Engine: | 450 - 367Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 367Hp |
| Original torque: | 500Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 470Hp |
| Power difference: | 103Hp |
| Mod torque: | 650Nm |
| Torque difference: | 150Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 28% |
| Mod Torque: | 30% |
Data sheet
| Engine Code: | M256.930 |
| Displacement: | 2996 CC |
| Bore & Stroke: | 83,0 X 92,4 mm |
| Compression Ratio: | 10.50 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch MED17.7.3.1 |
| Tools: | Alientech KTAG - Autotuner OBD - |
| Protocols: | Obd |