Waiting for indexing
Mercedes-Benz S 350 D - 286Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
286Hp
Modified
380Hp
Difference
94Hp
Torque
Original
600Nm
Modified
800Nm
Difference
200Nm
Mod Power
32%
Mod Torque
33%
Fuel Saving
10%
Mercedes-Benz S 350 D - 286Hp
| Brand: | Mercedes-Benz |
| Model: | S |
| Generation: | W222 - 2017 ->2019 |
| Engine: | 350 D - 286Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 286Hp |
| Original torque: | 600Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 380Hp |
| Power difference: | 94Hp |
| Mod torque: | 800Nm |
| Torque difference: | 200Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 32% |
| Mod Torque: | 33% |
Data sheet
| Displacement: | 2925 CC |
| Compression Ratio: | 15.50 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch MD1CP001 |
| Tools: | Alientech KTAG - Autotuner Bench - CMD CMD Bench - Magic Motorsport Bench / Flex - |
| Protocols: | Obd |