Waiting for indexing
Mercedes-Benz GLS 500 - 455Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
455Hp
Modified
500Hp
Difference
45Hp
Torque
Original
700Nm
Modified
850Nm
Difference
150Nm
Mod Power
9%
Mod Torque
21%
Fuel Saving
10%
Mercedes-Benz GLS 500 - 455Hp
| Brand: | Mercedes-Benz |
| Model: | GLS |
| Generation: | 2015 - 2018 |
| Engine: | 500 - 455Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 455Hp |
| Original torque: | 700Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 500Hp |
| Power difference: | 45Hp |
| Mod torque: | 850Nm |
| Torque difference: | 150Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 9% |
| Mod Torque: | 21% |
Data sheet
| Engine Code: | M278 DE 40 LA |
| Displacement: | 4663 CC |
| Bore & Stroke: | 92,9 X 86,0 mm |
| Compression Ratio: | 10.50 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch MED17.7.3 |
| Tools: | Bitbox- CMD Tricore Boottool - |
| Protocols: | Obd |