Waiting for indexing
Mercedes-Benz GLS 350 D - 258Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
258Hp
Modified
300Hp
Difference
42Hp
Torque
Original
620Nm
Modified
700Nm
Difference
80Nm
Mod Power
16%
Mod Torque
12%
Fuel Saving
10%
Mercedes-Benz GLS 350 D - 258Hp
| Brand: | Mercedes-Benz |
| Model: | GLS |
| Generation: | 2015 - 2018 |
| Engine: | 350 D - 258Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 258Hp |
| Original torque: | 620Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 300Hp |
| Power difference: | 42Hp |
| Mod torque: | 700Nm |
| Torque difference: | 80Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 16% |
| Mod Torque: | 12% |
Data sheet
| Engine Code: | M642.826 |
| Displacement: | 2987 CC |
| Bore & Stroke: | 83,0 X 92,0 mm |
| Compression Ratio: | 10.50 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch EDC17CP46 / Bosch EDC17CP57 |
| Tools: | Alientech KTAG - Autotuner Bench - Autotuner OBD - Bitbox- CMD BDM - CMD OBD - CMD Tricore Boottool - Dimsport Genius- FGtech- Magic Motorsport Bench / Flex - Magic Motorsport MAGPRO OBD - PCM-Flash- |
| Protocols: | Obd |