Waiting for indexing
Mercedes-Benz GLK 350 CGI 306Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
306Hp
Modified
380Hp
Difference
74Hp
Torque
Original
370Nm
Modified
500Nm
Difference
130Nm
Mod Power
24%
Mod Torque
35%
Fuel Saving
10%
Mercedes-Benz GLK 350 CGI 306Hp
| Brand: | Mercedes-Benz |
| Model: | GLK |
| Generation: | X204 - 2010 -> |
| Engine: | 350 CGI 306Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 306Hp |
| Original torque: | 370Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 380Hp |
| Power difference: | 74Hp |
| Mod torque: | 500Nm |
| Torque difference: | 130Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 24% |
| Mod Torque: | 35% |
Data sheet
| Engine Code: | M 276 DE 35 |
| Displacement: | 3499 CC |
| Bore & Stroke: | 92,9 X 86,0 mm |
| Compression Ratio: | 10.70 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch MED17.7.1 |
| Tools: | CMD OBD - CMD Tricore Boottool - |
| Protocols: | Obd |