Waiting for indexing
Mercedes-Benz GLK 350 CDI 265Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
265Hp
Modified
295Hp
Difference
30Hp
Torque
Original
620Nm
Modified
700Nm
Difference
80Nm
Mod Power
11%
Mod Torque
12%
Fuel Saving
10%
Mercedes-Benz GLK 350 CDI 265Hp
| Brand: | Mercedes-Benz |
| Model: | GLK |
| Generation: | X204 - 2010 -> |
| Engine: | 350 CDI 265Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 265Hp |
| Original torque: | 620Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 295Hp |
| Power difference: | 30Hp |
| Mod torque: | 700Nm |
| Torque difference: | 80Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 11% |
| Mod Torque: | 12% |
Data sheet
| Engine Code: | M 276 DE 35 |
| Displacement: | 3499 CC |
| Bore & Stroke: | 92,9 X 86,0 mm |
| Compression Ratio: | 10.70 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch EDC17CP46 / Bosch EDC17CP57 |
| Tools: | Alientech Kess - Alientech KTAG - CMD Tricore Boottool - Magic Motorsport Bench / Flex - |
| Protocols: | Obd |