Waiting for indexing
Mercedes-Benz CLA 45 AMG 381Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
381Hp
Modified
420Hp
Difference
39Hp
Torque
Original
475Nm
Modified
540Nm
Difference
65Nm
Mod Power
10%
Mod Torque
13%
Fuel Saving
10%
Mercedes-Benz CLA 45 AMG 381Hp
| Brand: | Mercedes-Benz |
| Model: | CLA |
| Generation: | C117 - 2016 - 2019 |
| Engine: | 45 AMG 381Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 381Hp |
| Original torque: | 475Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 420Hp |
| Power difference: | 39Hp |
| Mod torque: | 540Nm |
| Torque difference: | 65Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 10% |
| Mod Torque: | 13% |
Data sheet
| Engine Code: | M 133 De 20 AL |
| Displacement: | 1991 CC |
| Bore & Stroke: | 83,0 X 92,0 mm |
| Compression Ratio: | 8.60 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch MED17.7.2 |
| Tools: | Alientech Kess - Alientech KTAG - Autotuner Bench - Autotuner OBD - bFlash OBD - CMD CMD Bench - CMD OBD - CMD Tricore Boottool - Dimsport New Trasdata- Magic Motorsport Bench / Flex - Magic Motorsport MAGPRO OBD - |
| Protocols: | Obd |