Waiting for indexing
Mazda CX-3 1.5 SkyActiv-D - 105Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
105Hp
Modified
130Hp
Difference
25Hp
Torque
Original
270Nm
Modified
320Nm
Difference
50Nm
Mod Power
23%
Mod Torque
18%
Fuel Saving
10%
Mazda CX-3 1.5 SkyActiv-D - 105Hp
| Brand: | Mazda |
| Model: | CX-3 |
| Generation: | 2015 - 2018 |
| Engine: | 1.5 SkyActiv-D - 105Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 105Hp |
| Original torque: | 270Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 130Hp |
| Power difference: | 25Hp |
| Mod torque: | 320Nm |
| Torque difference: | 50Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 23% |
| Mod Torque: | 18% |
Data sheet
| Engine Code: | S5DPTS |
| Displacement: | 1499 CC |
| Bore & Stroke: | 76,0 X 82,6 mm |
| Compression Ratio: | 14.80 : 1 |
| Ecu Model: | Denso S5 |
| Tools: | Alientech Kess - Dimsport Genius- FGtech- Magic Motorsport Bench / Flex - Magic Motorsport MAGPRO OBD - PCM-Flash- |