Waiting for indexing
Mazda BT-50 2.5 CiTD 143Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
143Hp
Modified
180Hp
Difference
37Hp
Torque
Original
330Nm
Modified
420Nm
Difference
90Nm
Mod Power
25%
Mod Torque
27%
Fuel Saving
10%
Mazda BT-50 2.5 CiTD 143Hp
| Brand: | Mazda |
| Model: | BT-50 |
| Generation: | All |
| Engine: | 2.5 CiTD 143Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 143Hp |
| Original torque: | 330Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 180Hp |
| Power difference: | 37Hp |
| Mod torque: | 420Nm |
| Torque difference: | 90Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 25% |
| Mod Torque: | 27% |
Data sheet
| Engine Code: | WLAA |
| Displacement: | 2500 CC |
| Bore & Stroke: | 93,0 X 92,0 mm |
| Compression Ratio: | 18.10 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch EDC16C7-7 / Siemens/Continental SID208 |
| Tools: | Alientech Kess - CMD BDM - CMD Tricore Boottool - Dimsport Genius- FGtech- |
| Protocols: | Obd |