Waiting for indexing
Mazda 6 2.2 SkyActiv-D - 175Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
175Hp
Modified
210Hp
Difference
35Hp
Torque
Original
420Nm
Modified
480Nm
Difference
60Nm
Mod Power
20%
Mod Torque
14%
Fuel Saving
10%
Mazda 6 2.2 SkyActiv-D - 175Hp
| Brand: | Mazda |
| Model: | 6 |
| Generation: | 2013 -> |
| Engine: | 2.2 SkyActiv-D - 175Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 175Hp |
| Original torque: | 420Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 210Hp |
| Power difference: | 35Hp |
| Mod torque: | 480Nm |
| Torque difference: | 60Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 20% |
| Mod Torque: | 14% |
Data sheet
| Engine Code: | SH-VPTS |
| Displacement: | 2191 CC |
| Bore & Stroke: | 86,0 X 94,3 mm |
| Compression Ratio: | 14.00 : 1 |
| Ecu Model: | Denso SH1 |
| Tools: | Alientech Kess - Dimsport Genius- Dimsport New Trasdata- FGtech- Magic Motorsport Bench / Flex - Magic Motorsport MAGPRO OBD - PCM-Flash- |