Waiting for indexing
Mazda 6 2.0 SkyActiv-G - 165Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
165Hp
Modified
175Hp
Difference
10Hp
Torque
Original
210Nm
Modified
230Nm
Difference
20Nm
Mod Power
6%
Mod Torque
9%
Mazda 6 2.0 SkyActiv-G - 165Hp
| Brand: | Mazda |
| Model: | 6 |
| Generation: | 2013 -> |
| Engine: | 2.0 SkyActiv-G - 165Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 165Hp |
| Original torque: | 210Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 175Hp |
| Power difference: | 10Hp |
| Mod torque: | 230Nm |
| Torque difference: | 20Nm |
| Mod Power: | 6% |
| Mod Torque: | 9% |
Data sheet
| Engine Code: | PE-VPS |
| Displacement: | 1998 CC |
| Bore & Stroke: | 83,5 X 91,2 mm |
| Compression Ratio: | 14.00 : 1 |
| Tools: | Alientech Kess - Dimsport Genius- Galetto- Magic Motorsport MAGPRO OBD - PCM-Flash- |