Waiting for indexing
Land Rover Range Rover / Sport 3.0 SDV6 292Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
292Hp
Modified
320Hp
Difference
28Hp
Torque
Original
600Nm
Modified
660Nm
Difference
60Nm
Mod Power
9%
Mod Torque
10%
Fuel Saving
10%
Land Rover Range Rover / Sport 3.0 SDV6 292Hp
| Brand: | Land Rover |
| Model: | Range Rover / Sport |
| Generation: | 2012 - 2018 (L405) |
| Engine: | 3.0 SDV6 292Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 292Hp |
| Original torque: | 600Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 320Hp |
| Power difference: | 28Hp |
| Mod torque: | 660Nm |
| Torque difference: | 60Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 9% |
| Mod Torque: | 10% |
Data sheet
| Engine Code: | 306DT |
| Displacement: | 2720 CC |
| Bore & Stroke: | 81,0 X 88,0 mm |
| Compression Ratio: | 18.00 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch EDC17CP11 |
| Tools: | Alientech Kess - Alientech KTAG - Autotuner Bench - Autotuner Bootmode - CMD CMD Bench - CMD OBD - CMD Tricore Boottool - Magic Motorsport Bench / Flex - Magic Motorsport MAGPRO Bootmode - Magic Motorsport MAGPRO OBD - |