Waiting for indexing
Land Rover Range Rover / Sport 4.2 V8 Supercharged 396Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
396Hp
Modified
450Hp
Difference
54Hp
Torque
Original
560Nm
Modified
650Nm
Difference
90Nm
Mod Power
13%
Mod Torque
16%
Fuel Saving
10%
Land Rover Range Rover / Sport 4.2 V8 Supercharged 396Hp
| Brand: | Land Rover |
| Model: | Range Rover / Sport |
| Generation: | 2002 - 2012 (L322) |
| Engine: | 4.2 V8 Supercharged 396Hp |
| Fuel: | Бензин |
| Original power: | 396Hp |
| Original torque: | 560Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 450Hp |
| Power difference: | 54Hp |
| Mod torque: | 650Nm |
| Torque difference: | 90Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 13% |
| Mod Torque: | 16% |
Data sheet
| Engine Code: | 428PS |
| Displacement: | 4196 CC |
| Bore & Stroke: | 88,0 X 90,3 mm |
| Compression Ratio: | 9.10 : 1 |
| Ecu Model: | Denso MB279700 |
| Tools: | Alientech Kess - Alientech KTAG - CMD OBD - Dimsport Genius- FGtech- |