Waiting for indexing
Land Rover Range Rover / Sport 3.0 TDV6 245Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
245Hp
Modified
295Hp
Difference
50Hp
Torque
Original
600Nm
Modified
680Nm
Difference
80Nm
Mod Power
20%
Mod Torque
13%
Fuel Saving
10%
Land Rover Range Rover / Sport 3.0 TDV6 245Hp
| Brand: | Land Rover |
| Model: | Range Rover / Sport |
| Generation: | 2002 - 2012 (L322) |
| Engine: | 3.0 TDV6 245Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 245Hp |
| Original torque: | 600Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 295Hp |
| Power difference: | 50Hp |
| Mod torque: | 680Nm |
| Torque difference: | 80Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 20% |
| Mod Torque: | 13% |
Data sheet
| Engine Code: | 306DT |
| Displacement: | 2993 CC |
| Bore & Stroke: | 84,0 X 90,0 mm |
| Compression Ratio: | 16.00 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch EDC17_CP11 |
| Tools: | Alientech Kess - Alientech KTAG - Autotuner Bench - Autotuner Bootmode - CMD Tricore Boottool - Dimsport Genius- Dimsport New Trasdata- FGtech- Magic Motorsport Bench / Flex - Magic Motorsport MAGPRO OBD - |