Waiting for indexing
Land Rover Range Rover / Sport 2.7 TDV6 190Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
190Hp
Modified
240Hp
Difference
50Hp
Torque
Original
440Nm
Modified
520Nm
Difference
80Nm
Mod Power
26%
Mod Torque
18%
Fuel Saving
10%
Land Rover Range Rover / Sport 2.7 TDV6 190Hp
| Brand: | Land Rover |
| Model: | Range Rover / Sport |
| Generation: | 2002 - 2012 (L322) |
| Engine: | 2.7 TDV6 190Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 190Hp |
| Original torque: | 440Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 240Hp |
| Power difference: | 50Hp |
| Mod torque: | 520Nm |
| Torque difference: | 80Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 26% |
| Mod Torque: | 18% |
Data sheet
| Engine Code: | 267DT |
| Displacement: | 2720 CC |
| Bore & Stroke: | 81,0 X 88,0 mm |
| Compression Ratio: | 18.00 : 1 |
| Ecu Model: | Siemens/Continental SID201 / Siemens/Continental SID204 |
| Tools: | Alientech Kess - Alientech KTAG - CMD OBD - Dimsport Genius- Eprom programmer- FGtech- Galetto- Magic Motorsport MAGPRO OBD - MPPS- |