Waiting for indexing
Kia Sportage 2.0 CRDi 184Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
184Hp
Modified
210Hp
Difference
26Hp
Torque
Original
392Nm
Modified
450Nm
Difference
58Nm
Mod Power
14%
Mod Torque
14%
Fuel Saving
10%
Kia Sportage 2.0 CRDi 184Hp
| Brand: | Kia |
| Model: | Sportage |
| Generation: | 2010 - 2016 |
| Engine: | 2.0 CRDi 184Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 184Hp |
| Original torque: | 392Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 210Hp |
| Power difference: | 26Hp |
| Mod torque: | 450Nm |
| Torque difference: | 58Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 14% |
| Mod Torque: | 14% |
Data sheet
| Engine Code: | D4HA |
| Displacement: | 1995 CC |
| Bore & Stroke: | 84,0 X 90,0 mm |
| Compression Ratio: | 16.50 : 1 |
| Ecu Model: | Bosch EDC17C08 |
| Tools: | Alientech KTAG - Autotuner Bootmode - Autotuner OBD - CMD CMD Bench - CMD OBD - Dimsport New Trasdata- |