Waiting for indexing
Jeep Renegade 2.0 Multijet 170Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
170Hp
Modified
185Hp
Difference
15Hp
Torque
Original
350Nm
Modified
430Nm
Difference
80Nm
Mod Power
8%
Mod Torque
22%
Fuel Saving
10%
Jeep Renegade 2.0 Multijet 170Hp
| Brand: | Jeep |
| Model: | Renegade |
| Generation: | 2019 -> |
| Engine: | 2.0 Multijet 170Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 170Hp |
| Original torque: | 350Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 185Hp |
| Power difference: | 15Hp |
| Mod torque: | 430Nm |
| Torque difference: | 80Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 8% |
| Mod Torque: | 22% |
Data sheet
| Displacement: | 1956 CC |
| Bore & Stroke: | 83,0 X 90,4 mm |
| Compression Ratio: | 16.50 : 1 |