Waiting for indexing
Jeep Renegade 1.6 Multijet 120Hp
Original
Modified
Difference
Power
Original
120Hp
Modified
155Hp
Difference
35Hp
Torque
Original
320Nm
Modified
380Nm
Difference
60Nm
Mod Power
29%
Mod Torque
18%
Fuel Saving
10%
Jeep Renegade 1.6 Multijet 120Hp
| Brand: | Jeep |
| Model: | Renegade |
| Generation: | 2019 -> |
| Engine: | 1.6 Multijet 120Hp |
| Fuel: | Дизель |
| Original power: | 120Hp |
| Original torque: | 320Nm |
Tuning Modified
| Tuning level: | Stage 1 |
| Mod power: | 155Hp |
| Power difference: | 35Hp |
| Mod torque: | 380Nm |
| Torque difference: | 60Nm |
| Fuel Saving: | 10 |
| Mod Power: | 29% |
| Mod Torque: | 18% |
Data sheet
| Displacement: | 1598 CC |
| Bore & Stroke: | 79,5 X 80,5 mm |
| Compression Ratio: | 16.50 : 1 |